“Pamiętajmy. Podróż przez wspomnienia”

Sty 7, 2019

Pod koniec 2018 roku ukazało się nowe wydawnictwo: „Pamiętajmy. Podróż przez wspomnienia”. To kolejna publikacja Association of Significant Cemeteries in Europe (ASCE) – stowarzyszenia, które zrzesza publiczne i prywatne organizacje sprawujące opiekę nad cmentarzami pojmowanymi jako wartości historyczne i artystyczne.
Jej celem jest popularyzacja najciekawszych europejskich cmentarzy, które trafiły na powołany przez Radę Europy w 2010 roku Europejski Szlak Kulturowy. Obejmuje on 63 cmentarze, w 50 miastach położonych w 20 europejskich krajach. Dzięki staraniom Stowarzyszenie PODGORZE.PL, wśród nich znalazły się także stary i nowy cmentarz Podgórski. Celem Europejskich Szlaków Kultury jest pokazanie, że dziedzictwo poszczególnych państw europejskich tworzy wspólne dziedzictwo całego kontynentu, a także ochrona zabytków i rozwój turystyki kulturowej.
Stary i Nowy Cmentarz Podgórski to jedyne cmentarze w Polsce, jakie znalazły się w publikacji. W tej publikacji zostały zilustrowane moimi zdjęciami.