Podgórze. Subiektywnie.

Paź 11, 2020

Podgórze. Subiektywnie – to pierwsza od wielu lat wystawa fotograficzna, w właściwie stała aranżacja przestrzeni Kamieniołomu Jana Pawła II czyli podziemi plebanii św. Józefa przy ul. Zamoyskiego 2. Trzydzieści zdjęć z kilku ostatnich lat, a na nich wszystkie najważniejsze miejsca obecnej Dzielnicy XIII. Wszystkie znane, ale też dwie zagubione w krajobrazie kapliczki, które skłonią odwiedzających do chwili zastanowienia, gdzież one są. Wystawa nie ma ram czasowych, po skromnym wernisażu – wiadomo pandemia, pozostanie na dłużej, stanie się tłem odbywających się tam wydarzeń i spotkań. Miłego oglądania!

Podgórze. Subiektywnie.

Paź 11, 2020

Stanąć  z drugiej strony aparatu to zdecydowanie trudniejsze i co tu ukrywać, przynajmniej dla mnie – mniej  przyjemne zadanie. No ale czasem trzeba, a może nawet warto. Tym razem poprosił mnie o to Luca Vigilante, włoski fotograf, który studiuje w Akademii Fotografii w Krakowie. Napisał, że szuka kontaktu, bo otrzymał takie zadanie: “muszę sfotografować jedno miejsce w Krakowie i jedną osobę, która to miejsce reprezentuje. Ja wybrałem jako przedmiot do fotografowania Podgórze. Więc myślałem o Panu jako modelu, bo Pan jest bardzo aktywny w Podgórzu i dobrze reprezentuje tę dzielnicę.”

Pozostało się tylko zgodzić. Zasugerowałem Most Piłsudskiego, bo lubię to miejsce i ma potencjał, no i dobrze stamtąd widać Podgórze. Pogoda raczej nie sprzyjała, co widać po minie fotografowanego. Ciekawe, jak to zdjęcie ocenił nauczyciel…